1 ноември 2017 г.

Цветна феерия с манголд

   Манголдът, наричан още листно цвекло, не е много популярен зеленчук у нас, а за мое учудване се оказа, че се е отглеждал в България още преди много години. За неговото отглеждане имаше информация дори в една стара и безценна градинарска книга.
        Освен с пленителните си цветове, растението се отличава и с високо съдържание на полезни вещества като витамините А, С и К, магнезий и мн. мн. други. Стъблата му могат да бъдат бели или оцветени в наситено червено или жълто. Истинска красота! Листата на манголдът са крехки и нежни и могат да се консумират както в прясно състояние, така и обработени. Като вкус аз ги оприличавам на нещо средно между цвекло и спанак. Идеални са и за сармички, и за супички и за плънки и какво ли още не. А днес ви споделям моите постни сармички 😊



Продукти:
250 г ориз 
1 глава лук или 4 стръка пресен лук
2 скилидки чесън
2 моркова
2 домата
пресен магданоз
сол, олио, черен пипер




   Оризът се измива добре със студена вода, докато водата се избистри. Лукът и чесънът се нарязват на ситно, задушават се в дълбок тиган за кратко с малко олио, след което към тях се прибавят и нарязаните на парченца моркови и част от листните дръжки на манголда и също се задушават за няколко минутки. Добавя се оризът и се запържва докато стане "прозрачен". В това време се настъргват доматите, които също се слагат при ориза. Ако не разполагате с пресни домати, може да използвате и няколко лъжици доматено пюре, но аз винаги съм предпочитала вкуса на пресните домати. Овкусява се с подправките. Постепенно се доливат две части вода, като периодично плънката се разбърква. Когато се течността се поеме от ориза, тиганът се отдръпва от котлона и плънката се оставя да се охлади. 


    Листата манголд се запарват за минутка с вряла вода, колкото леко да омекнат и да могат да се завиват. Оформят се малки сармички, които се подреждат в намазнена тавичка. Листата са крехки, нежни, големи и е истинско удоволствие да се работи с тях.  Долива се още една част вода и се запичат на 220-230 градуса във фурната. Поднасят се с чеснов сос и чаша вино. Добър апетит! 



2 коментара:

  1. Много вкусни сармички се получават с манголд Радост.Имам засят в градината и редовно го използвам и както описваш става за супи, ястия, сарми и дори салати - в прясно състояние.
    Поздрави и лек и спорен ден !

    ОтговорИзтриване
  2. Много апетитни сармички, ама откъде в тая пуста София да си намерим такива пъстри листенца, а? Като си нямаме село, в което да ни ги отгледат... Понякога много ни е яд, че нямаме къде да си идем на село при баба и дядо, мама и татко и да се приберем с пълни дисаги продукти и буркани, както другите съседи в блока... Хаха... то смях през сълзи, Ради. Иначе сармичките са прелест, с удоволствие бихме ги сготвили!
    Поздрави, Валя и Ирина

    ОтговорИзтриване